Márkói Cserdülő Kulturális Egyesület

A kulturális élet színesítésére és a néptánchagyományok megismertetésére! "Akármilyen a világ. Igyekezni kell megszépíteni. A gyerekekért elsősorban. De, magunkért is. Magunkért is. Mert ha nem, akkor miért él az ember?" (Wass Albert)

 

 

 

 

 

A

Márkói Cserdülő Kulturális Egyesület

Alapszabálya


 

I.

Általános rendelkezések

 

1. Az Egyesület neve: Márkói Cserdülő Kulturális Egyesület

2. Az Egyesület székhelye: 8441 Márkó, Petőfi Sándor utca 16/A.

3. Az Egyesület határozatlan időre alakul. Az Egyesület közhasznú szervezetként működő önálló jogi személy, amely a Közgyűlés által jóváhagyott Alapszabály szerint működik. Működését az alakuló Közgyűléssel kezdi meg, a bírósági nyilvántartásba vétellel válik jogi személlyé.

4. Az Egyesület a tagokról nyilvántartást vezet.

5. Az Egyesület által ellátott közhasznú tevékenység (az 1997. évi CLVI. törvény (továbbiakban: Kszt.) 26. § c) pontja alapján):

·        kulturális tevékenység (5. pont)

·        kulturális örökség megóvása (6. pont)

·        a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel, valamint a határon túli magyarsággal kapcsolatos tevékenység (13. pont)

·        sport, a munkaviszony és a polgári jogviszony keretében megbízás alapján folytatott sporttevékenység kivételével (14. pont)

6. Az Egyesület nem zárja ki, hogy tagjain kívül bárki részesülhessen a közhasznú szolgáltatásaiból, azok bárki számára igénybe vehetők (Kszt. 4. § (1) a)).

7. A közhasznú szolgáltatásra vonatkozó információkat, határozatait és a beszámolóit az Egyesület nyilvánosságra hozza a hirdetőtábláján, a Márkói Tükörben és az Egyesület Facebook oldalán.

8. Az Egyesület vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez. (Kszt. 4. § (1) b)) A gazdálkodás során elért eredményét nem osztja fel, azt a létesítő okiratában meghatározott tevékenységre fordítja (4. § (1) c)). Az Egyesület befektetési tevékenységet nem végez.

9. Az Egyesület a tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok a tagdíj megfizetésén túl az Egyesület tartozásaiért nem felelnek.

10. Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt (Kszt. 4. § (1) d)).

II.

Az Egyesület célja, feladatai

1. Az Egyesület céljai

·        megőrizni és terjeszteni a magyar és kárpát – medencei kultúrát és tánchagyományokat,

·        fenntartani és fejleszteni Márkó kulturális életét

·        hozzájárulni a megye kulturális palettájának gazdagításához

·        erősíteni a település közösségi kapcsolatait

·        közreműködni az Önkormányzattal a közösségi rendezvényeken való részvétel kapcsán

·        együttműködni más települések kulturális tevékenységet folytató csoportjaival, társadalmi szervezeteivel,

·        megóvni a kulturális örökséget és a magyar népi hagyományokat.

2. Az Egyesület céljai megvalósítása érdekében a következő feladatokat látja el:

·        nevelő, oktató munkát végez,

·        a kulturális örökség megőrzése érdekében játszóházakat, ismeretterjesztő előadásokat szervez,

·        hagyományőrző rendezvényeket szervez és együttműködik más szervezetekkel az Egyesület céljaihoz kapcsolódó programok, rendezvények támogatásában, népszerűsítésében,

·        támogatja és együttműködik a helyi társadalmi szervezetekkel,

·        lehetőséget biztosít más társadalmi szervezeteknek az Egyesület által szervezett rendezvényeken a fellépésre,

·        együttműködik a települési önkormányzattal, valamint a gazdasági társaságokkal.

III.

Az Egyesület tagsága

1. Rendes tag

Az Egyesület tagja lehet minden 18. életévét betöltött magyar és külföldi természetes személy, aki írásban kijelenti, hogy az Egyesület céljait, Alapszabályát, szabályzatait, a Közgyűlés és az Elnökség határozatait ismeri és elfogadja; tagdíjat fizet; az Egyesület életében tevékenyen részt vesz; tagsági jogviszonyából származó kötelezettségeit teljesíti, és akit az Elnökség az Egyesület tagjai sorába felvesz.

2. Pártoló tag

Az Egyesület pártoló tagja lehet minden természetes és jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, szervezet, aki/amely az Egyesület eszmeiségével egyetért, céljait külön nyilatkozattal elfogadja, azok megvalósítását anyagi eszközökkel támogatni kívánja, az Egyesület munkájában azonban tevékenyen nem vesz részt. A pártoló tagok felvételéről az Elnökség dönt. A jogi személy tag jogait képviselője útján gyakorolja. A pártoló tag, illetve képviselője tanácskozási joggal részt vehet az Egyesület ülésein, azonban szavazati joga nincs, tisztség viselésére nem választható.

3. Tiszteletbeli tag

Az Egyesület tiszteletbeli tagja lehet az a természetes személy, akit az Elnökség érdemei alapján tiszteletbeli tagnak felkér. A tiszteletbeli tagsági viszony a felkérés külön nyilatkozattal történő elfogadásával jön létre. A tiszteletbeli tagságra történő felkérést az Egyesület tagjai is kezdeményezhetik az Elnökségnél. A tiszteletbeli tag részt vehet az Egyesület ülésein, szavazati joga nincs, tisztség viselésére nem választható.

4. Tagsági jogviszony keletkezése

a) Az alapító tagok az alakuló ülés napjával, a többi tag a tagfelvételről döntő az Elnökség által hozott határozattal válik az Egyesület tagjává. Az Egyesület Elnökségéhez írásbeli tagfelvételi kérelmet benyújtó természetes személynek nyilatkoznia kell arról, hogy az Alapszabály rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek fogadja el, valamint kötelezettséget vállal az Egyesületi célok megvalósítása érdekében történő közreműködésre és a közgyűlés által megállapított tagdíj határidőben történő megfizetésére.

c) Az Egyesület Elnökségéhez benyújtott pártoló tagsági kérelemben a tagfelvételt kérőnek nyilatkoznia kell arról, hogy az alapszabály célkitűzéseit elfogadja, azok megvalósítását anyagi eszközökkel támogatja.

d) A csatlakozó és a pártoló tag kérelméről az Elnökség a kérelem Egyesülethez történő beérkezésétől számított 15 munkanapon belül egyszerű szótöbbséggel dönt. A döntésről az Elnök a kérelmezőt a döntés meghozatalától számított 8 napon belül írásban értesíti. Hozzájárulás esetén az új tagot nyilvántartásba kell venni és az Egyesület székhelye szerint illetékes megyei bíróságon be kell jelenteni. Az Elnökség határozata ellen a kérelmező a kézhezvételt követő 15 napon belül a Közgyűléshez fordulhat jogorvoslatért, amely egyszerű szótöbbséggel a soron következő ülésen dönt a felvétel kérdésében.

e) Az egyesületi tagsági jogviszony – az alapító tagok kivételével – belépési nyilatkozat aláírásának napjára visszaható hatállyal az Egyesületi tagnyilvántartásba történő felvétellel jön létre.

5. A tagsági jogviszony megszűnése

a) Az egyesületi tagsági jogviszony megszűnik:

·        a tag halálával,

·        a tag kilépésével,

·        a tag kizárásával,

·        az Egyesület megszűnésével.

b) A pártoló tagsági jogviszony megszűnik:

·        a pártoló tag halálával, illetve nem természetes személy esetén a pártoló tag jogutód nélküli megszűnésével,

·        a pártoló tag kilépésével,

·        a pártoló tag kizárásával,

·        az Egyesület megszűnésével.

c) A tiszteletbeli tagság megszűnik:

·        a tiszteletbeli tag halálával,

·        a tiszteletbeli tag kilépésével,

·        a tiszteletbeli tag kizárásával,

·        az Egyesület megszűnésével.

6. A kilépés és a kizárás fogalma. A kizárási eljárás folyamata

a) A kilépési szándékot írásban kell az Elnökségnél bejelenteni. A tagsági jogviszony a kilépési nyilatkozat benyújtásának napjával szűnik meg.

b) Az Egyesület Elnöksége egyszerű szótöbbséggel a tagsági viszonyt kizárással – a tag, pártoló, illetve tiszteletbeli tag meghallgatását követően – megszűntetheti, ha a tag:

·        az Egyesület céljaival, érdekeivel ellentétes megatartást tanúsít, és e magatartással felszólítás ellenére sem hagy fel,

·        az Egyesületnek szándékosan vagy súlyosan gondatlanul kárt okoz,

·        huzamosabb ideje nem vesz részt az Egyesület munkájában és felszólításra sem gyakorolja a tagsági jogviszonyból eredő jogait, illetve nem teljesíti a kötelességeit (kivéve pártoló és tiszteletbeli tag),

·        a tagdíjbefizetést egy éven túl elmulasztja (az Egyesület Elnöke általi felszólítással egyidejűleg kitűzött 60 napos határidő eredménytelen eltelte után, az általános szabályok szerint szüntetheti meg az Elnökség), (kivéve pártoló tag és tiszteletbeli tag).

c) A tag kizárásáról az Egyesület Elnöksége egyszerű szótöbbséggel hozott határozattal dönt. A határozathozatal előtt az érintettet annak időpontjáról legalább 8 nappal korábban ajánlott levélben kell értesíteni. Az értesítésben fel kell hívni arra, hogy az Elnökség ülésén megjelenhet, és előadhatja védekezését, kifogásait a tervezett döntéssel szemben. Az Elnökség indokolással ellátott írásbeli határozatot hoz az ügyben.

d) Az Elnökség határozata ellen a tag 15 napon belül a Közgyűléshez fordulhat jogorvoslatért, amely egyszerű szótöbbséggel a soron következő ülésen dönt a kizárás kérdésében.

e) A tag kizárásának napja az erről szóló Elnökségi határozat meghozatalának a napja.

f) A jogorvoslati kérelem kedvező elbírálása esetén, az Elnökségi határozattal korábban kizárt tag tagsági jogviszonyát, az Elnökségi határozat időpontjára visszaható hatállyal helyre kell állítani.

7. A tagok jogai és kötelezettségei

a) Az Egyesület tagja jogosult:

·        az Egyesület céljai és feladatai körébe tartozó kérdések megvitatását kezdeményezni, a döntésekben szavazati joggal részt venni (kivéve a pártoló és a tiszteletbeli tag, akiket csupán véleményezési jog illet meg, azonban szavazati joggal nem rendelkeznek),

·        választani,

·        Egyesületi tisztségeket betölteni,

·        részt venni az Egyesület munkájában és rendezvényein,

·        az Alapszabály keretei között kezdeményezni a Közgyűlés összehívását és a napirendi pontok megtárgyalását,

·        az illetékes bírósághoz fordulni az Egyesület bármely szervének törvénysértő határozata miatt.

b) Az Egyesület tagja köteles:

·        az Egyesület Alapszabályát és határozatait betartani,

·        az Egyesület céljainak és érdekeinek megfelelően közreműködni az Egyesület tevékenységében

·        részt venni az Egyesület munkájában (kivéve pártoló és tiszteletbeli tag),

·        az előírt tagdíjat határidőben megfizetni (kivéve pártoló tag és tiszteletbeli tag).

c) Az Egyesület valamely szervének törvénysértő határozatát bármely tag – a tudomásra jutástól számított 30 napon belül – az illetékes bíróság előtt megtámadhatja. A határozat megtámadása a határozat végrehajtását nem gátolja, a bíróság azonban indokolt esetben a végrehajtást felfüggesztheti (1989. évi II. törvény 10. § (1)-(2) bekezdés).

IV.

Az Egyesület szervezete, működése és tisztségviselői

Az Egyesület legfőbb, önkormányzati elveken működő szerve a tagok összességéből álló Közgyűlés.

Az Egyesület ügyintéző és képviseleti szerve a Közgyűlés által titkos szavazással választott Elnökség.

1. A Közgyűlés

Az Egyesület legfőbb szerve a Közgyűlés.

a) A Közgyűlés összehívása

A Közgyűlést írásban legalább évente egyszer össze kell hívni (rendes Közgyűlés), melyen meg kell tárgyalnia az Egyesület éves pénzügyi tervét, illetve az előző éves pénzügyi terv teljesítéséről szóló – a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény rendelkezései szerint készített – beszámolót.

A Közgyűlést – a napirendi pontokat és a határozatképességre vonatkozó figyelmeztetést is tartalmazó írásbeli meghívó elküldésével – az Elnök hívja össze. A meghívót a Közgyűlés időpontja előtt legalább 8 nappal előbb el kell küldeni a tagoknak. A Közgyűlés összehívása akkor minősül szabályszerűnek, ha a tagok az ülésről legalább 8 nappal az ülés időpontját megelőzően értesültek, és az ülés napirendi pontjairól tájékoztatást kaptak. A Közgyűlést az Egyesület Elnöke vezeti le.

b) Rendkívüli Közgyűlés

Rendkívüli Közgyűlést kell az Elnöknek összehívni, amennyiben azt a tagok 1/3-a az ok és a cél megjelölésével írásban kéri, vagy az Elnökség tagjainak egyszerű többsége (50%+1 fő) azt egyéb okból szükségesnek tartja. Ha az Elnök nem hívja össze a Közgyűlést, a kezdeményező tagok maguk is összehívhatják.

c) A Közgyűlés határozatképessége

A Közgyűlés határozatképes, ha azon a szavazati joggal rendelkező tagok 50%-a + 1 fő jelen van (legalább a szavazati joggal rendelkező tagok fele és plusz egy fő).

Amennyiben a Közgyűlést határozatképtelenség miatt nem lehet megtartani, a Közgyűlés az eredeti napirendi pontok tekintetében, 1 nappal később a létszámtól függetlenül határozatképessé válik. Ezen körülményre a tagokat a meghívóban figyelmeztetni kell.

d) A Közgyűlésen való szavazás

A Közgyűlésen minden szavazati joggal rendelkező tagnak egy szavazata van. A Közgyűlésen a tag személyesen vesz részt.

A Közgyűlés – ha az Alapszabály kivételt nem tesz – nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza meg határozatait. Szavazategyenlőség esetén a szavazást meg kell ismételni. Ismételt szavazategyenlőség esetén a javaslatot elvetettnek kell tekinteni.

A Közgyűlés határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki, vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685. § b) pontja), élettársa a határozat alapján

·        kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy

·        bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatása keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a társadalmi szervezet által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, a létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás (Kszt. 8. §).

Minősített többség, azaz az összes tag 2/3-ának igen szavazata szükséges

·        az Alapszabály módosításához,



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 2
Heti: 2
Havi: 6
Össz.: 8 510

Látogatottság növelés
Oldal: Alapszabály
Márkói Cserdülő Kulturális Egyesület - © 2008 - 2024 - cserdulo.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat